Farmy wertykalne
- to istna rewelacja i (r)ewolucja w rolnictwie. To uprawy przyjazne środowisku, lokalne i dające plony przez cały rok! Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik - jak to działa, że działa?
Jak to wygląda?
Farmy wertykalne (ang. vertical farms) to uprawa roślin w zamkniętych pomieszczeniach w pionie – stąd nazwa wertykalne. Można uprawiać rośliny na regałach, gdzie każde piętro jest osobną “grządką” (niektóre farmy mają nawet po 17 pięter!) lub na specjalnych pionowych albo wieżach.
Dzięki pionowemu ułożeniu rolnictwo wertykalne pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń, a technologia  sprawia, że można założyć takie farmy w zasadzie wszędzie i zyskać dostęp do świeżej żywności nawet w centrach miast.  
Dlaczego farmy wertykalne to odpowiedź na zmiany klimatyczne?

90% mniejsze zużycie wody w porównaniu do rolnictwa tradycyjnego

kontrola warunków panujących na farmie

eko - bez pestycydów

50% bardziej efektywne uprawy

produkty lokalne, dostępne przez 365 dni w roku

Rośliny do wzrostu potrzebują 3 rzeczy: wody, światła i wartości odżywczych
- jeśli są im one dostarczone w odpowiednich proporcjach, mogą rosnąć praktycznie wszędzie (na przykład w powietrzu, tak jak niektóre rośliny w dżungli). Na farmach wertykalnych można stworzyć roślinom idealne warunki do wzrostu
Woda
jest im dostarczana dokładnie kiedy tego potrzebują i w takich ilościach jakich potrzebują. Co więcej - ponieważ nie wsiąka ona w ziemię, można korzystać z tej samej wody wielokrotnie korzystając z niej w obiegu zamkniętym. To dlatego na farmach zużywa się 90% mniej wody niż w tradycyjnych uprawach!
Światło
Lampy używane na farmach wertykalnych mają takie same spektrum jak słońce (albo nawet lepsze tzn bardziej dopasowane do potrzeb danego gatunku) dzięki czemu rośliny mogą przeprowadzać fotosyntezę i mają takie same wartości odżywcze jak te uprawiane tradycyjnie oraz wspaniały, intensywny smak.
Ochrona przed zanieczyszczeniami
Dzięki uprawie w zamkniętych pomieszczeniach, na farmy wertyklane nie dostają się kwaśne deszcze, spaliny ani szkodniki czy chwasty. Czy to oznacza, że roślinom nic nigdy nie grozi? Nie. Ale to wystarczy, żeby móc w pełni zrezygnować z pestycydów i herbicydów! To dlatego wszystkie nasze produkty mają certyfikat rolnictwa ekologicznego 🙂
Odżywianie i nawożenie
Niektóre rośliny, np. mikroliście, w ogóle nie potrzebują nawozów. Do pozostałych można używać naturalnych nawozów, dopuszczonych do używania w rolnictwie ekologicznym. A ponieważ rośliny mają codziennie idealne warunki - praktycznie 100% plonów ma ekstra jakość i nadaje się do spożycia.
Energia
Czy to wszystko jest zrównoważone, skoro to sztuczne światło? To bardzo słuszne pytanie! Po pierwsze - coraz więcej farm jest napędzanych energią z odnawialnych źródeł (my też nad tym pracujemy). Po drugie - lampy LED są bardzo energooszczędne, więc nawet jeśli świecą codziennie, zużycie prądu nie jest duże. Po trzecie - biorąc pod uwagę pozostałe zalety farm - małe zużycie wody, lokalność, brak pestycydów, brak jednorazowego plastiku - pod kątem ochrony środowiska wychodzą na plus!